Devinim İK Eğitimleri

Ankara'da OutDoor Eğitimleri

Çok uzun zamandır planladığımız Dış Mekan (OutDoor) Eğitim ve Aktivitelerine başlamış bulunuyoruz. Haziran ve Temmuz aylarındaki 3 ayrı gruba gerçekleştirdiğimiz eğitimle açık havada, sınıf havasından uzak ve son derece keyifli bir ortamda Takım Oluşturma, Aidiyet, Problem Çözme gibi teknikleri de içeren eğitimlerimiz sonucu ilk görüşler son derece olumlu gelmeye başladı. Eğitim ayrıntıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yaratıcı Drama Eğitimi

Vermekte olduğumuz tüm eğitimleri istenmesi durumunda Yaratıcı Drama Teknikleri ile birleştirebilmekteyiz. Öte yandan isteyenlere tamamen ayrı bir eğitim olarak da yaratıcı drama eğitimlerini sunabilmekteyiz.

YARATICI DRAMA NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Yaratıcı drama öncelikle interaktif bir eğitim yöntemidir.

Yaratıcı drama doğaçlama, rol oynama gibi tekniklerden yararlanılarak, bir grup içinde katılımcıların bir olayı, bir durumu, bir fikri, bir kavramı ya da bir davranışı kendi yaşantılarından edindikleri deneyimleri de kullanarak "oyunsu" süreçler içinde canlandırmasıdır.

Yaratıcı drama, tiyatro ve eğitim teknikleri temelinden inşa edilen bir yöntemdir. Yaratıcı dramanın özünü ?oyun? oluşturur. Katılımcı, olay, olgu, yaşantı ve bilgileri bu oyunsu süreçte yeniden yapılandırır; yaratıcılık gücünü, farklı bakış ve değerlendirme olanaklarını keşfeder. Fakat yaratıcı drama kesinlikle "tiyatro" değildir. Bir metin yoktur. Dolayısıyla katılımcılardan bir oyuncu performansı beklenmez. Temel amaç gösteri yapmak değil; işlenen konunun süreç içindeki canlandırmalarla (Y.D. oturumunun tamamı) anlaşılması, kavranması ve uygulanmasıdır. Yani yaratıcı drama için, sonuç (gösteri) değil süreç odaklı bir uygulamadır diyebiliriz.

YARATICI DRAMA KİMLER İÇİN VE NERELERDE KULLANILIR?

Yaratıcı drama her türlü örgün, yaygın eğitimde ve sanat eğitiminde; beş yaşından itibaren tüm yaş ve meslek gruplarına yönelik olarak uygulanabilir.

YARATICI DRAMANIN KULLANIDIĞI BAZI TEMEL KONULAR

Aşağıda yaratıcı dramanın uygulama alanlarından bazıları görülebilir. Bu alanlar kendi içinde, uygulama yapılacak grubun yapısına ve özelliklerine göre ayrıntılandırılabilir.

  • İletişim Becerileri ( Kişisel-Sosyal-Kurumsal)
  • Kendini İfade-Özgüven
  • Sorumluluk Becerisi ve Ekip Çalışması
  • Empati Becerisi
  • Problem Çözme Becerisi
  • Yaratıcılık ve Estetik Gelişim
  • Olumlu Düşünme-Önyargıların kırılması


Yaratıcı Drama eğitiminde katılımcılar, yukarıda belirtilen kazanımları edilgen bir biçimde dinleyip, not alarak elde etmek yerine eğlenerek, sürece direkt katılarak, hatta süreci büyük ölçüde kendileri oluşturarak araştırır ve elde ederler.

Eğitim süresi 1 ile 5 gün arasında değişebilmekte ve eğitim sonrasında katılımcılara katılım belgesi verilmektedir.

Kayıt Koşulları

Kayıt için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır. Bireysel Katılımlar için Ön Kayıt yaptırmanız ve sonrasında size gelecek bilgiler doğrultusunda Kesin Kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıntıları bu sayfadan öğrenebilirsiniz.